Popularny olejek z drzewa herbacianego wywodzi się z liści rośliny o tej samej nazwie, występującej w Australii. Jego oczyszczające i lecznicze właściwości znane są od wieków, zaś sam olejek stosowany jest również we współczesnym przemyśle kosmetycznym i medycznym.
Olejki eteryczne przygotowane z ekstraktów tego drzewa są nie bez powodu spotykane w składach tak wielu produktów. Jest to naturalny kosmetyk o wszechstronnym zastosowaniu, posiadający postać rzadkiego, oleistego płynu o wyraźnym zapachu i jasnożółtej barwie. Posiada on działanie dezynfekujące i przeciwzapalne, przez co stanowi popularny składnik środków zwalczających łupież, niedoskonałości cery czy problem przetłuszczających się włosów. Jego stosowanie sprzyja też zaradzeniu wielu innym dolegliwościom, między innymi infekcjom grzybiczym, dokuczliwym śladom po ukąszeniach czy gojeniu się ran.
Przykłady zastosowań olejku herbacianego
Sposobów na wykorzystanie właściwości tej substancji jest wiele. Stosowanie olejku herbacianego można łatwo przekształcić w korzystną dla zdrowia i urody, codzienną rutynę.
Można na przykład dodać kilka jego kropel do używanych przez siebie kosmetyków, parówek oraz maseczek, wzbogacając w ten sposób ich działanie o dodatkowe oczyszczenie i odświeżenie. Olejek ten znakomicie wyręczy też krem, pielęgnując cerę twarzy, dekoltu oraz szyi. Można go również z powodzeniem stosować punktowo na zmiany skórne.
Olejek ten stanowi między innymi panaceum na kłopoty związane z pielęgnacją cery trądzikowej. Łatwo wnika on w skórę przysparzając skutecznej regulacji pracy gruczołów łojowych. Olejek ten dodatkowo pobudza regenerację cery i przyspiesza tworzenie nowego naskórka. Konsekwencją jego oddziaływania jest ukrócenie przetłuszczania się cery, przez co jest ona bardziej matowa, mniej „błyszcząca”. Olejek z drzewa herbacianego to również jeden z nielicznych panaceów na te dolegliwości, z którego stosowaniem nie wiążą się skutki uboczne. Z tych powodów można znaleźć go w składzie licznych preparatów przeznaczonych do mycia i pielęgnacji cery.
Olejek herbaciany znajduje zastosowanie również przy pielęgnacji włosów, pomagając szczególnie osobom o przetłuszczającej się cerze głowy. Dzięki normalizowaniu wydzielania sebum niweluje on dolegliwości dotyczące łojotokowego zapalenia skóry i wynikającego z niego przetłuszczenia. Już zaledwie kilka kropel tego olejku dodanych do nałożonego na głowę szamponu przynosi odczuwalny i zauważalny rezultat.
Kolejną partią naszego ciała, która skorzysta na właściwościach olejku herbacianego są stopy. Tendencje do nadmiernego się ich pocenia oraz pękającej skóry ustępują na skutek jego codziennego stosowania. Olejek herbaciany stanowi też profilaktykę przeciwdziałającą pojawieniu się grzybicy paznokci oraz samych stóp. W tym wypadku również wystarczy dodać kilka jego kropel do stosowanego na co dzień kremu.
Spektrum zastosowań olejku herbacianego nie kończy się też tylko na kwestiach kosmetycznych – stanowi on dobrze znany środek leczniczy na wiele dolegliwości. Warto stosować go w formie inhalacji na popularne niestety w naszym kraju przeziębienia, infekcje gardła, kaszel i zatkany nos. Olejek ten pomoże także na kłopoty z kamieniem nazębnym, infekcjami jamy ustnej – a przez to wyeliminuje również nieświeży oddech.
Ze względu na jego właściwości dotyczące oczyszczania cery sprawdzi się on też w kontekście chorób skóry takich jak półpasiec, grzybica czy ospa wietrzna. Sam zakup olejku herbacianego również nie stanowi problemu – jest on powszechnie dostępny zarówno w aptekach stacjonarnych jak i też sklepach z internetowych. Duże znaczenie ma to, aby zakupiony przez nas środek był czystym olejkiem bez domieszki dodatkowych składników zapachowych - taka jego postać jest najkorzystniejsza.
Warto sięgać po niego i stosować na bieżąco, gdyż jego odczuwalne oddziaływanie korzystnie wpłynie na urodę i zdrowie na wielu ich polach.